Strona poświęcona fizyce i astronomii
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Strona poświęcona fizyce i astronomii

Tutaj znajdziecie doświadczenia, ciekawostki oraz postacie związane z fizyką i astronomią.
 
IndeksIndeks  Latest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  
3 grudnia 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Więcej informacji na ten temat w dziale ważne postacie.

 

 Pomiar Eratostenesa (ok. roku 230 p.n.e.) – pomiar obwodu Ziemi

Go down 
AutorWiadomość
Admin
Admin



Liczba postów : 36
Join date : 28/10/2010

Pomiar Eratostenesa (ok. roku 230 p.n.e.) – pomiar obwodu Ziemi Empty
PisanieTemat: Pomiar Eratostenesa (ok. roku 230 p.n.e.) – pomiar obwodu Ziemi   Pomiar Eratostenesa (ok. roku 230 p.n.e.) – pomiar obwodu Ziemi EmptyWto 11 Sty 2011, 23:49

Eratostenes (znany także pod nieskromnym imieniem β (Beta), ponieważ sam sobie i współczesnym udowodnił, że jest drugim pod względem zakresu i różnorodności posiadanej wiedzy i dokonań naukowcem tamtych czasów) dokonał niewiarygodnie (jak na rok 230 p.n.e.) dokładnych pomiarów obwodu Ziemi. Ich wyniki przedstawił w dziele "O pomiarach Ziemi", które nie przetrwało do naszych czasów. Część obliczeń dokonanych przez Eratostenesa można znaleźć w pracach innych autorów (takich jak: Kleomedes, Teon ze Smyrny i Strabon).

Pomiar Eratostenesa (ok. roku 230 p.n.e.) – pomiar obwodu Ziemi Eratosthenes_%26_measurement_of_the_Earth

Eratostenes porównał długość cieni rzucanych w południe, w czasie letniego przesilenia, pomiędzy Syene (dzisiejszy Asuan w Egipcie nad Nilem) i Aleksandrią. Założył przy tym, że Słońce jest tak odległe, że promienie światła w obu miejscach są praktycznie równoległe. W tym okresie promienie słoneczne w Syene oświetlały dno głębokiej studni, padały więc pionowo (Słońce było w zenicie), podczas gdy w tym samym czasie w Aleksandrii, leżącej według Erastotenesa na tym samym południku (co nie jest prawdą, ale popełniany błąd jest niewielki), padały one pod kątem 7,2 stopnia (co stanowi 7,2/360 czyli 1/50 część kąta pełnego).

Od podróżników karawan wiedział także, że odległość pomiędzy tymi miastami wynosi ok. 5000 stadionów (tj. ok. 800 km, dokładna wartość długości stadionu nie jest znana, ale średnio antyczny stadion miał długość ok. 185 m). Obwód Ziemi powinien być więc 50 razy większy, czyli wynosić ok. 40 000 km.

Oczywiście, jak już zostało to wspomniane wyżej, były tu pewne niedokładności (rzeczywista średnia wartość obwodu Ziemi wynosi dokładnie 40 041,455 km, a uważa się, że Erastostenes podał ją w granicach od 39 690 km do 46 620 km), ale do dnia dzisiejszego używa się tej metody do dokładnych pomiarów Ziemi.
Powrót do góry Go down
https://fizyka.forumpl.net
 
Pomiar Eratostenesa (ok. roku 230 p.n.e.) – pomiar obwodu Ziemi
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Wahadło Foucaulta (rok 1851) – doświadczalne potwierdzenie ruchu obrotowego Ziemi

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Strona poświęcona fizyce i astronomii :: Doświadczenia-
Skocz do: